Funny Fellows

U veselého chlapíka

u_veseleho_chlapika

 1. U veselého chlapíka (R. Féder/R. Fičor — R. Féder)  2:20­
 2. King Kong Kitchie, Kitchie (tradicionál — R. Féder)  1:50
 3. Home on the Range (cowboy song — R. Féder)  4:12
 4. Soldiers Joy (tradicionál)  2:35
 5. Close Fit Blues (C. Williams)  3:02
 6. La vie en Rose (Luiguy — E. Piaf)  3:58
 7. Milá moja premilená moja (Krafta Zariecky — E. Genersich)  2:54
 8. Len choď drahá (R. Féder/R. Fičor — R. Féder)  3:02
 9. Keby ryby… (R. Féder/R. Fičor — J. Filip)  2:58
 10. Cushion Foot Stomp (C. Williams)  3:24
 11. Kúpim si bicykel (R Féder/R. Fičor — R. Féder)  2:46
 12. The Champion (J. Kirchuff)  2:35
 13. Irish Rain (podľa Dubliners)  3:04
 14. Clarinet Marmelade (L. Shields — H. W. Ragas)  3:02
 15. Sweet Emelin (podľa orchestra Orpheon Celesta)  3:35
 16. Shady Barlow a Knife (tradicionál)  1:23

Vydal: Ji-Ho-Music
Producent: Roman Féder, Pavel Kordoš
Hudobná réžia: Funny Fellows
Zvukový majster a strih: Richard Fičor
Mastering: Sonicca
Foto: Ctibor Bachratý, Gerald J. Dietrich, súkromný archív
Design: Roman Féder a TypoSet

Aranžmány: Richard Fičor (5, 6, 7, 10, 14, 15), Roman Féder (1, 2, 3, 7, 8, 9, 11, 12), Róbert Neuser (2, 4, 13, 16)

Nahrané od októbra 2000 do mája 2001 v S. D. Nivy v Bratislave, naživo na dve stopy bez dodatočnej mixáže a playbackov.

Ďakujeme všetkým priateľom a priaznivcom, ktorí nám pomáhajú napredovať a dodávajú odvahu tvoriť a zabávať.

Aké sú piesne U veselého chlapíka?

1. U veselého chlapíka

(R. Féder / R. Fičor — R. Féder)

Autorská pieseň uvítacieho charakteru, vhodná na vítanie rodinných, priateľských či hasičských návštev. Očarujúco môže zapôsobiť v podaní rodinného detského speváckeho zboru (stará mama sa určite poteší) alebo ako pochodová pieseň. Spieva Pavol Hoďa, sólo na tubu nahral Juraj Blaha.

2. King Kong Kitchie, Kitchie

(tradicionál — R. Féder)

Tradičná hymnická pieseň, ktorej pôvod nachádzame tesne po neformálnych rokovaniach indiánskeho náčelníka kmeňa Utahov s maďarskými prisťahovalcami. Náčelník priplával na rokovanie v prekvapivo skromnom dopravnom prostriedku. Spieva Roman Féder, sólo na banjo nahral Róbert Neuser, sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa a sólo na tubu opäť Juraj Blaha.

3. Home on the Range

(cowboy song — R. Féder)

Sentimentálna kovbojská pieseň v trojštvrťovom rytme poskytla priestor pre nového hrdinu. Na jednej strane unavený kovboj vracajúci sa na rodný ranč a na strane druhej optimistický slovenský vinohradník so svojim pozitívnym vzťahom k prírode. Ktorého hrdinu si poslucháč vyberie? Spieva opäť Roman Féder, vtákom je Pavol Hoďa, sólo na banjo nahral Róbert Neuser, sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na husle nahral Roman Féder.

4. Soldiers Joy

(tradicionál — pozor, anglický text!)

Roztopašná vojenská pieseň vhodná na tancovačky pri návrate vojakov z vojny. Hrávali ju obyčajne kapely zložené z detí, ktorých cez vojnu vždy pribudlo. V piesni sa spieva že je to aj tak jedno, pretože nakoniec prídu zelené kobylky a všetko zožerú. Buchot na nahrávke spôsobil dobový tanec dievčat znázorňujúci zašľapávanie škodcov, teda kobyliek. Neskôr sa z tohto tanca vyvinie clogging. Tentoraz spieva Róbert Neuser, sólo na thin whistle nahral Pavol Hoďa, sólo na husle nahral Roman Féder aj to so slákom hore nohami. Richard Fičor ešte nenahral žiadne sólo, možno v budúcej skladbe sa dočkáme.

5. Close Fit Blues

(C. Williams)

Skladba je svojim charakterom predurčená k domácim prácam, najmä v „dusnej“ atmosfére manželského súžitia, tesne po manželovej nočnej absencii a neopodstatnenom rannom návrate s piesňou na perách. (Vyvarujte sa piesní ako »Já ti ho tam našroubuju«, či »Išla na pec a ja za ňu«…) Rytmus skladby vás morálne podrží pri umývaní okien alebo čistení zemiakov. Tu nikto nespieva. Sólo na trúbku nahral Roman Féder, sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na tubu už tradične nahral Juraj Blaha a dočkali sme sa i sóla na rezofonickú gitaru, ktoré nahral Richard Fičor. Výborne.

6. La vie en Rose

(Luiguy — E. Piaf)

Pieseň je spomienkou na Edit a jej umenie a tiež na blížiace sa jubileum francúzskej šansonierky. Ponúkané aranžmán však podáva verný obraz o prvej etape súžitia muža a ženy. Je to čas nahovárania, túžobných pohľadov, nesmelých dotykov v šere kina, prvých neobratných bozkov a cinknutí zuba o zub. Spev v nahrávke supluje scat — amerikánsky spôsob spevu — ako dôsledok neznalosti textu. Sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na husle a trúbku nahral Roman Féder a sketom vás pobavia páni Pavol Hoďa a Roman Féder.

7. Milá moja premilená moja

(Krafta Zariecky — E. Genersich)

Vo svojej podstate milostná pieseň charakteristická pre druhú etapu súžitia medzi mužom a ženou. Schyľuje sa k svadbe. Muž toto želanie vyslovuje už ako podlomená osobnosť pod ťarchou ženských zbraní a účelovo, premyslených krokov. Vrcholné štádium — muž je dokonca presvedčený, že si to naozaj želá. Spieva Roman Féder, sólo na rezofonickú gitaru súcitne nahral Richard Fičor.

8. Len choď drahá

(R. Féder/R. Fičor — R. Féder)

Dospeli sme k zaujímavému obdobiu. Takzvané medziobdobie. Muž hľadá úskočné spôsoby k znovuobjaveniu vlastnej slobody počas manželského zväzku, často za cenu veľkých obetí. Po odprosení a návrate k rodinnému stolu je v osídlach svojej manželky a svokry zamotaný ešte viac. Pomaly sa rúti závratnou rýchlosťou do tretej etapy. Spieva Roman Féder, sólo na tubu nahral — pochopiteľne — Juraj Blaha.

9. Keby ryby...

(R. Féder / R. Fičor — J. Filip)

Nachádzame sa v tretej, určite najťažšej etape. Muž má nereálne predstavy a svoju manželku vidí v rôznych podobách. Strháva sa zo sna, v ktorom si viac rozumel s rybami ako s vlastnou manželkou. Majte na pamäti tieto zásady: láska je očarujúca a horúca, manželstvo je istota a pohodlie, rozvod — áno a rýchlo, kým mi nezničí život. Spieva obľúbený kapelník, sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na rezofonickú gitaru nahral Richard Fičor, sólo na tubu, ako inak, Juraj Blaha.

10. Cushion Foot Stomp

(C. Williams)

Pieseň inšpirovaná pohľadom na krásne nohy mladej štyridsiatničky obratne sa pohybujúcej na tanečnom parkete, na ktorom pristála po nezvládnutí náročného obratu vo foxtrotovom rytme. Náhle prerušenie skladby vyjadruje stop-time, v ktorom si iba spevák zachová chladnú hlavu a neprestáva spievať. Milé dámy, nové topánky bývajú zradné! Alebo žeby tá griotka? Spev a scat nahral Roman Féder, sólo na tubu nahral Juraj Blaha, sólo na klarinet Pavol Hoďa, sólo na trúbku Roman Féder a sólo na drumbľu Róbert Neuser v duete s valchou nášho hosťa Patrika Fičora.

11. Kúpim si bicykel

(R. Féder/R. Fičor — R. Féder)

Športovo ladený text popisuje varovný prípad obézneho úradníka, váhou tela ničiaceho zariadenie kancelárie svojho nadriadeného. Je to nemilá situácia, ktorá úradníka privádza k myšlienke športom znížiť svoju hmotnosť. Na konci svojho úsilia šťastný športovec síce veľa neschudol, ale napísal elaborát o priaznivom vplyve bicykla na človeka a životné prostredie. Spev nahral Pavol Hoďa a Roman Féder, sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na trúbku nahral Roman Féder.

12. The Champion

(J. Kirchuff)

Vidiecka skladba obľúbená medzi pestovateľmi šampiňónov. Obyčajne ju hrávali írski hudobníci na výročnom zhromaždení pri odovzdávaní cien za vypestovanie najväčšieho šampiňónu roku. Pestovateľovi, šampiónovi roka všetci úprimne blahoželali a hrali spomínanú skladbu. Účastníci jedli šampiňónové jedlá, pili šampiňónové víno a tancovali šampiňónové tance. Sólo na thin whistle nahral Pavol Hoďa, sólo na banjo nahral Róbert Neuser.

13. Irish Rain

(podľa Dubliners)

Vôňa írskeho pobrežia je romantická a pripomína rybací šalát osladený horkým pivom. Všeobecne známy destilát dodáva horúcej krvi energiu a odolnosť voči klíme, pre Írsko tak špecifickej. Guinness a whisky spolu tvoria nápoj s názvom Írsky dážď. Ten prichádza už po treťom poháriku. Pieseň je v írskom jazyku a je o láske (aj). Spev nahral Róbert Neuser, ostatní členovia sa uspokojili s tvorbou hudobného sprievodu, vokálov a dychtivo sledovali výkon speváka.

14. Clarinet Marmelade

(L. Shields — H. W. Ragas)

Skladba je dôkazom roztopašnosti hudobníkov vracajúcich sa nadránom z koncertu, cestou ovocným sadom. Hudobníci dostali chuť na marmeládu a z cestou nazbieraných sliviek si ju jednoducho uvarili. Malý problém s miešaním pri varení vyriešili jednoducho. Marmeládu zamiešali klarinetom. Bizardné sóla na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na trúbku nahral Roman Féder.

15. Sweet Emelin

(podľa orchestra Orpheon Celesta)

V dvadsiatych rokoch žila v Memphise krásna Emília. Muži sa jej dvorili, posielali kvety sľubovali hory-doly a skladali pre ňu piesne. Aj táto pieseň patrila krásnej Emílii. Je prirodzene o láske. Túto históriu kalí skutočnosť, že v tom čase sa na čiernom trhu objavila tajne pálená whisky pod názvom Sweet Emelin. Komu bola pieseň vlastne určená? Spev nahrali spoločne pán Róbert Neuser a Pavol Hoďa, vokál a bozk Roman Féder, sólo na rezofonickú gitaru nahral Richard Fičor, sólo na tubu nahral Juraj Blaha, sólo na klarinet nahral Pavol Hoďa, sólo na banjo a bubienok nahral Róbert Neuser, sólo na trúbku nahral Roman Féder.

16. Shady Barlow a Knife

(tradicionál)

Spomienka na prastarý hudobný nástroj prisťahovalcov v Amerike vhodný na domáce muzicírovanie po ťažkej práci. To je osud i pána Neusera, ktorý obe skladby podal precítene a s fortieľom pravého farmára. Pán Róbert Neuser nahral obe skladby na dulcimer sám.


Der Einzige, der das Markenzeichen der Band Funny Fellows® vertritt, ist der Kapellmeister und Markenzeicheninhaber Roman Féder
Deswegen raten wir: „Meiden sie ungeschickte Nachahmungen des Originals“ (1928, ŽIVENA Str.15)

  • Féder Teáter
  • Partner CD Happy Feet Partner CD Happy Feet